Źródło ciepła w budynku

Pompa ciepła – jak działa?


Pompa ciepła do grzania wykorzystuje zasadę termodynamiki – pompa pobiera ciepło z wody, oddać je do ogrzania domu. Wspomniane ciepło jest przekazywane za pomocą czynnika roboczego, którego funkcję może pełnić m.in. woda, powietrze, amoniak lub propan.
Instalacja bazuje na energii z powietrza. Dzięki temu jest rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a także… portfelowi. Koszty eksploatacji pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku starych systemów grzewczych. I w przeciwieństwie do nich działają również latem.

Ogrzewanie pompą ciepła – zasady działania?

Elementy pompy ciepła tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.
W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Pobierając w ten sposób energię cieplną z wody. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. W parowniku czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera przy tym energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki w której wzrasta temperatura oraz ciśnienie.

Chłodzenie pompą ciepła – na czym to polega?

Chłodzenie pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby: aktywny lub pasywny.
Pasywne, zwane również statycznym, wykorzystuje różnicę temperatur między gruntem i powietrzem w pomieszczeniu latem. Zaletą rozwiązania jest to, że obywa się bez pracy sprężarki, dzięki temu wymaga mniejszych nakładów energetycznych. Należy jednak pamiętać, że temperatura gruntu w miarę upływu lata staje się wyższa, czego efektem jest mniejsza efektywność urządzenia. Stan ten nie dotyczy pompy ciepła w układzie woda-woda, które wyróżnia większa stabilność temperaturowa – przez cały rok temperatura wód gruntowych jest taka sama, co sprawia że efekt chłodzenia jest niezmienny.

Montaż pompy ciepła – ile kosztuje?

Montaż nowoczesnej pompy ciepła niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Klienci inwestujący w takie rozwiązanie są bardzo zadowoleni z decyzji, podkreślając, że dzięki niemu płacą mniej za ogrzewanie lokalu.
Jednak by płacić mniej, trzeba jednak zapłacić nieco więcej, aby pompę ciepła zamontować. Nie da się dokładnie określić, ile kosztuje montaż pompy ciepła. Koszt zależy od kilku czynników:

  • umiejscowienie domu: strefa klimatyczna, uwarunkowania geologiczne,
  • konstrukcja nieruchomości: użyte materiały, stolarka, etc.,
  • wielkość domu,
  • sposób ogrzewania budynku, przykład: ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania niż grzejniki,
  • typ układu urządzenia: powietrze woda, woda-woda, glikol-woda, etc.

Pompy ciepła to urządzenia, która się opłaca instalować. Koszt zakupu i montażu zwraca się w krótkim czasie, a możliwość uzyskania dotacji czyni tę inwestycję bardziej atrakcyjną!

Polecane artykuły:

JAK PODNIEŚĆ WARTOŚĆ DZIAŁKI BUDOWLANEJ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s